Ижтимоий шериклик — барқарорлик ва юксалиш гарови: Муборакда янги жамоа шартномаси қабул қилинди
Меҳнат жамоасида соғлом муҳитни шакллантириш, ходимларнинг ҳуқуқий ва ижтимоий ҳимоясини таъминлаш ҳар қандай таълим муассасаси ривожининг асоси ҳисобланади. Жорий йилнинг 16 февраль куни Муборак туманидаги Ихтисослаштирилган мактабда ана шу мақсадга қаратилган муҳим ҳисобот-сайлов ва умумий йиғилиш бўлиб ўтди.
Сарҳисоб: Ваъда ва ижро
Йиғилиш кун тартибидаги биринчи масала — 2023–2025 йиллар учун қабул қилинган жамоа шартномасининг 2025 йилдаги ижроси бўлди. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, ўтган давр мобайнида мактаб маъмурияти ва касаба уюшмаси қўмитаси ўртасидаги ҳамкорлик натижасида ходимларнинг меҳнат хавфсизлиги, дам олиши ва моддий рағбатлантирилиши бўйича белгиланган вазифалар тўлиқ амалга оширилган.
Янги давр — янги имкониятлар
Тадбирнинг энг муҳим қисми 2026–2028 йилларга мўлжалланган янги жамоа шартномасини муҳокама қилиш ва қабул қилиш бўлди. Ушбу ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилишида меҳнат қонунчилигидаги сўнгги ўзгаришлар ва жамоа аъзоларининг таклифлари алоҳида инобатга олинди.
Янги шартномада қуйидаги йўналишларга урғу берилди:
- Ходимларнинг малакасини ошириш ва касбий ўсиши учун шароит яратиш;
- Ижтимоий муҳофазага муҳтож оилаларга моддий кўмак бериш тизимини кенгайтириш;
- Меҳнатни муҳофаза қилиш ва техника хавфсизлиги қоидаларига риоя этилишини кучайтириш;
- Маънавий-маърифий ва спорт тадбирлари орқали жамоавий жипсликни таъминлаш.
Якун
Очиқ ва шаффоф руҳда ўтган йиғилишда меҳнат жамоаси аъзолари ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Овоз бериш натижаларига кўра, янги уч йиллик жамоа шартномаси бир овоздан маъқулланди.
Бу каби тизимли ишлар нафақат ўқитувчи ва ходимларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилади, балки таълим сифатини ошириш учун зарур бўлган руҳий хотиржамлик ва мотивацияни ҳам таъминлайди.